У межах проекту Erasmus+KA2 «Журналістська освіта заради демократії в Україні» (DESTIN) вдалося зреалізувати освітньо-наукову програму «Нові медіа та комунікаційні технології» Львівського національного університету імені Івана Франка, яка передбачає перехресне навчання одразу у двох університетах – Львівському національному університеті імені Івана Франка та Університеті Адама Міцкевича (Познань, Польща), який є нашим партнером у рамках проекту DESTIN, відповідно після завершення навчання отримання двох повноцінних дипломів.
До робочої групи щодо створення та реалізації програми з української сторони ввійшли: заступник декана факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка і представник команди DESTIN в Університеті, гарант освітньо-наукової програми Андрій Яценко, завідувач кафедри нових медій та керівник команди проекту в ЛНУ Наталія Габор та доцент кафедри нових медій, менеджер команди проекту в ЛНУ Юліана Лавриш. Влітку 2021 року відбулася попередня онлайн-консультація української команди та польських партнерів щодо формування алгоритму дій для реалізації спільної магістерської програми. Роботу української команди щодо створення програми двох дипломів можна умовно поділити на такі кроки:
- Створення дизайну спільної магістерської програми. У серпні 2021 року команда ЛНУ опрацювала дизайн магістерської програми УАМ, проаналізувала дисципліни університета-партнера та зіставила з переліком курсів магістерської програми ЛНУ. З серпня до листопада 2021 року відбувалася робота над створенням Комплексного навчального плану для обох університетів. Згідно із планом навчання на програмі триває 2 роки (4 семестри), з яких 1 і 3 семестр студенти спільної програми навчаються в Україні, 2 і 4 – у Польщі. Програма є освітньо-науковою, тому магістранти мають виконати навантаження 120 кредитів. Серед вимог у навчальному процесі є: складання іспиту з польської мови для студентів ЛНУ (не нижче рівня В2 впродовж 2 семестру навчання в УАМ) – для цього у 1 семестрі студенти інтенсивно вивчають польську мову в ЛНУ, а також за потреби можна організувати інтенсивні мовні курси в УАМ у 2 семестрі, рівноцінно знання української мови не нижче рівня В2 для студентів УАМ, написання магістерських робіт окремо українською та польською мовами та складання магістерського іспиту в УАМ за умови спільної комісії з представників двох університетів (3 представники УАМ+1 представник ЛНУ). Програму підписано ректором ЛНУ і презентовано на Вченій раді Університету від 24.11.2021 р. Це дозволило включити освітньо-наукову програму у перелік магістерських програм для вступної кампанії у 2022 році в ЛНУ та УАМ.
- Напрацювання спільного договору між ЛНУ та УАМ щодо реалізації магістерської програми двох дипломів. З січня-лютого 2022 року розпочався тривалий етап напрацювання спільної Угоди між університетами щодо реалізації програми. До напрацювання тексту Угоди команда ЛНУ долучила представників Міжнародного офісу, зокрема проректора з з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці ЛНУ Сергія Різника та керівницю Центру забезпечення якості освіти ЛНУ Ірину Іваночко. Через воєнні дії в Україні процес погодження і підписання Угоди перенесено на липень 2022 року. Процес підписання відбудеться в онлайн-форматі між ректорами ЛНУ та УАМ. Завдяки діалогу з польськими колегами та постійну підтримку партнерів вдалося погодити низку викликів щодо документальної процедури: допомога в організації процесу та його висвітлення серед основних пунктів Угоди, юридичні акценти документа, а також спільне редагування текстів Угоди польською, українською та англійською мовою. Найбільшими складнощами у напрацюванні тексту Угоди було зведення до спільного знаменника двох освітніх систем – української та польської, кожна із яких має свої вимоги та особливості. Варто зазначити, що у 2023 році у ЛНУ має відбутися акредитація освітньо-наукової програми «Нові медіа та комунікаційні технології» експертами Національної агенції з якості освіти, тому в Угоді треба було передбачити всі можливі акценти, на які звертатимуться увагу експерти.
- Промоція освітньо-наукової магістерської програми «Нові медіа та комунікаційні технології». З червня 2022 року в ЛНУ розпочалася промоційна кампанія магістерської програми двох дипломів, оскільки з серпня до вересня 2022 року відбудеться прийом документів на магістерську програму. Окрім того, в Україні продовжено воєнний стан до 23 серпня 2022 року, тому українська команда передбачає низку викликів для вступної кампанії. Однак, для популяризації програми створено Фейсбук-сторінку програми та Телеграм-канал. Для промоції програми було також записане інтерв’ю з гарантом освітньо-наукової програми, заступником декана факультету журналістики Львівського національного університету для студентського телебачення «Franko TV» ЛНУ. Окрім того, Андрій Яценко зазначав про програму в інтерв’ю для сайту Академії викладачів журналістики. Також про програму опубліковано на сайті Львівського національного університету імені Івана Франка. Також презентація програми перед абітурієнтами відбулася на днях відкритих дверей факультету журналістики 19 травня 2022 року, а також впродовж «Школа лідерства. Управління Університетом 2.0», яку організував Львівський університет спільно з компанією SoftServe та Львівською бізнес-школою УКУ. До завершення вступної кампанії передбачаємо створення постерів про програму, публікуватимемо коментарі викладачів курсів програми, розсилатимемо інформацію про програму на корпоративні пошти студентів ЛНУ.
Юліана Лавриш,
Львівський національний університет імені Івана Франка
Bartosz Hordecki,
Adam Mickiewicz University